Stres… czyli co?

O stresie ciąg dalszy – tym razem na bardziej elementarnym poziomie.

Czym właściwie jest stres? Zwykle odczuwamy go, gdy jakaś sytuacja jest nowa albo zaczyna nas przerastać – wymaga się od nas większych nakładów sił niż zwykle, obowiązki się piętrzą, a czasu jest coraz mniej. Nie zawsze zatem stresujemy się, kiedy dzieje się coś złego. Czasami odczuwamy napięcie i lęk przed ekscytującym wydarzeniem albo po odniesieniu sukcesu zawodowego lub osobistego. Nie wiemy wówczas jeszcze, co nas czeka, a wyobraźnia tworzy niezbyt optymistyczne scenariusze.

Czy można rozłożyć stres na czynniki pierwsze? Okazuje się, że psychologowie zajęli się analizą tego zjawiska i wyróżnili 3 elementy stresu: poznawczy, emocjonalny i fizjologiczny. Po pierwsze, w trudnych chwilach przychodzą nam do głowy różne myśli, takie jak „To dla mnie zbyt wiele”. Po drugie, układ autonomiczny ulega wzbudzeniu, stąd powszechnie znane pocenie się dłoni i ucisk w żołądku. W końcu, nasze samopoczucie ulega pogorszeniu – jesteśmy spięci i zdenerwowani.

Czy stres zawsze jest równoznaczny z takim nieprzyjemnym stanem? Okazuje się, że niekoniecznie – o tym, jak stresować się lepiej przeczytasz na naszej stronie w zakładce Do poczytania!

Udostępnij