Czym jest CBT?

Psychoterapia behawioralno-poznawcza (ang.cognitive-behavioural therapy, CBT), którą proponujemy Państwu w Centrum Poznawczo-Behawioralnym Ad Rem w Krakowie, to tak naprawdę grupa wielu technik terapeutycznych. Wszystkie one odwołują się do wspólnych założeń teoretycznych, wypracowanych na gruncie behawioryzmu oraz psychologii poznawczej. W terapii poznawczo-behawioralnej zakłada się, że procesy uczenia się wpływają na to, jak człowiek się zachowuje, co myśli i czuje.

Geneza terapii poznawczo-behawioralnej

Klasyczna terapia poznawcza została opracowana przez Aarona T. Becka,  amerykańskiego psychiatrę i profesora Uniwersytetu w Pensylwanii, który w latach 60. XX wieku stworzył skuteczną terapię depresji. Stała się ona inspiracją dla badań naukowych i tworzenia modeli poznawczych wielu innych zaburzeń psychicznych. W praktyce modele i metody behawioralne oraz poznawcze przenikają się i są stosowane równolegle w leczeniu poszczególnych problemów.

Klatka schodowa

Skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej (CBT)

Aktualnie CBT jest najlepiej udokumentowaną formą leczenia metodami psychologicznymi. W krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, terapia poznawczo-behawioralna zajmuje ważne miejsce w praktyce postępowania terapeutycznego w leczeniu zaburzeń lękowych, afektywnych, zaburzeń odżywiania, osobowości i wielu innych. W Polsce, ze względów historycznych, wzrost zainteresowania CBT miał miejsce dopiero na przełomie XX i XXI wieku, wtedy też powołano do istnienia Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). Obecnie CBT jest coraz bardziej cenionym i poszukiwanym podejściem terapeutycznym również w naszym kraju.

Centrum Poznawczo-Behawioralne Ad Rem w Krakowie proponuje Państwu terapię poznawczo- behawioralną (CBT), która jest szczególnie skuteczna w leczeniu depresji i innych zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, osobowości czy odżywiania. Nasi wykwalifikowani psychoterapeuci poznawczo-behawioralni z największym zaangażowaniem podejdą do Państwa problemów i sprawią, że psychoterapia stanie się skuteczną pomocą w Państwa problemach.

Oferta Centrum Poznawczo-Behawioralnego Ad Rem w Krakowie

Centrum Poznawczo-Behawioralne Ad Rem w Krakowie oferuje profesjonalną pomoc wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy dołożą wszelkich starań, aby za pomocą terapii behawioralno-poznawczej prowadzonej na najwyższym poziomie, znacząco poprawić jakość Państwa życia.

Umów się na konsultację online

Zapraszamy do kontaktu
Nasze centrum znajduje się na ulicy Śliskiej 16/4 w Krakowie

Skontaktuj się z nami
Zadzwoń: +48 732 632 263