Czym jest CBT?

Podejście poznawczo-behawioralne obejmuje wiele różnych rodzajów oddziaływań terapeutycznych, mających u podstaw wspólne założenia wywodzące się z psychologii poznawczej oraz teorii uczenia się. Obecnie mianem psychoterapii poznawczo-behawioralnej określa się nie tylko klasyczną terapię poznawczo-behawioralną opracowaną przez Aarona T. Becka, ale także m.in. terapię akceptacji i zaangażowania (ACT), terapię skoncentrowaną na współczuciu czy terapię dialektyczno-behawioralną (DBT) - są to tak zwane „terapie trzeciej fali”.

Podstawowe założenia terapii poznawczo behawioralnej

Jedna z zasad szeroko definiowanego nurtu terapii poznawczo-behawioralnej zakłada, że nasze myśli mają wpływ na nasze zachowania. Zamiast automatycznie „wierzyć” w każdą myśl, która pojawia się w naszym umyśle, możemy obserwować swoje myśli i albo przekształcać je tak, by były bardziej pomocne, albo uczyć się podchodzić do nich z większym dystansem, uznając, że „myśli to tylko myśli”. Dzięki takiemu podejściu dajemy sobie możliwość, by nie reagować impulsywnie, tylko by wybierać to, jak chcemy się zachować w zgodzie z własnymi założeniami, celami i wartościami.
Nasze myśli i zachowania wzajemnie na siebie wpływają. Kiedy dodamy do tego emocje i odczucia z ciała, wyłania się pełen obraz naszego funkcjonowania psychofizycznego w konkretnych sytuacjach. Myśli, zachowania, emocje i reakcje fizjologiczne są ze sobą wzajemnie powiązane, a zmiana w jednym z tych obszarów pociąga za sobą zmiany w pozostałych. Te zależności pomiędzy tym, co czujemy, jak myślimy, jak reaguje nasze ciało i jak się zachowujemy opisuje model nazywany „kajzerką”.

Umów się na konsultację online lub w gabinecie

Zapraszamy do kontaktu
Nasze Centrum znajduje się przy ulicy Śliskiej 16/4 w Krakowie

Skontaktuj się z nami
Zadzwoń: +48 732 632 263

Skąd biorą się nasze myśli, emocje, reakcje fizjologiczne i zachowania?

Nasz sposób myślenia, przeżywania emocji, tego, jak reaguje nasze ciało i jak się zachowujemy, kształtuje się w zasadniczy sposób w okresie dzieciństwa i dojrzewania. Jest zależny także od różnego rodzaju czynników biologicznych, takich jak temperament czy to, czy nasz układ nerwowy jest neurotypowy czy neuroatypowy. Nie jesteśmy jednak „skazani” na te „ustawienia fabryczne” wynikające z tego, co nas spotkało na wczesnym etapie życia. Mózg jest bardzo plastyczny, co daje nam możliwość zmiany niepomocnych sposobów reagowania. Psychoterapia poznawczo-behawioralna oferuje wiele metod, których skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi. To właśnie one odgrywają kluczową rolę w satysfakcjonującym i trwałym wprowadzaniu pożądanych zmian.

Terapia CBT Kraków - Online i stacjonarnie

Obecnie coraz popularniejsze są terapie CBT prowadzone on-line, np. poprzez komunikator Skype czy WhatsApp. Badania pokazują, że taka forma terapii ma porównywalną skuteczność do tej prowadzonej w gabinecie. Spotkania stacjonarne nie są jednak chociażby uzależnione od jakości łącza, co pozwala na płynniejszy przebieg sesji. Nasze Centrum Ad Rem oferuje zarówno terapię w formie on-line, jak również stacjonarną psychoterapię poznawczo-behawioralną w Krakowie, w gabinetach na Starym Podgórzu.

Psychoterapia CBT - nigdy nie jest za późno

W Centrum Ad Rem w Krakowie prowadzimy psychoterapię poznawczo-behawioralną dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Choć staramy się nie używać słowa „nigdy”, z pewnością stwierdzamy, że nigdy nie jest zbyt późno ani zbyt wcześnie, aby poznać lepiej samą/samego siebie i dać sobie możliwość zmiany niepomocnych sposobów funkcjonowania dzięki psychoterapii z wykwalifikowanym specjalistą.

Psycholog, psychiatra, a może psychoterapeuta CBT – kto jest kim?

Specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego to przede wszystkim psycholodzy, psychoterapeuci oraz lekarze psychiatrzy. Kto jest kim?

Psycholog jest absolwentem 5-letnich studiów magisterskich, w ramach których można zrealizować różnego rodzaju ścieżki specjalizacyjne, w tym z psychologii klinicznej. Nie jest to jednak równoznaczne ze zdobyciem tytułu psychologa klinicznego. Ten bowiem musi odbyć dodatkowo 4-letnią specjalizację oraz zdać egzamin państwowy.

Psychoterapeuta to specjalista z zakresu leczenia szeroko rozumianych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak m.in. obniżony nastrój, lęki, tendencja do zamartwiania się, perfekcjonizm, prokrastynacja – czyli odkładanie na później, trudności w relacjach, zaburzenia snu czy odżywania. Terapeuta poznawczo-behawioralny musi ukończyć 4-letnie szkolenie podyplomowe (ważne jest, aby było to akredytowane szkolenie, które spełnia standardy Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej), odbyć staż kliniczny pod opieką lekarza psychiatry lub psychologa klinicznego oraz tzw. pracę własną, czyli najczęściej swoją terapię. Dodatkowo zobowiązany jest do poddawania swojej pracy superwizji - czyli regularnych konsultacji z innym specjalistą posiadającym uprawnienia superwizora. Wszyscy psychoterapeuci i psychoterapeutki pracujący w naszym Centrum są jednocześnie z wykształcenia psychologami.

Psychiatra to z kolei lekarz medycyny. Jako jedyny z wymienionych specjalistów ma uprawnienia, by przepisywać leki czy wystawiać zwolnienia lekarskie.

Umów się na konsultację online lub w gabinecie

Zapraszamy do kontaktu
Nasze Centrum znajduje się przy ulicy Śliskiej 16/4 w Krakowie

Skontaktuj się z nami
Zadzwoń: +48 732 632 263