Zrozumieć uzależnienie od kokainy

Kokaina to biały proszek, który po zażyciu reaguje z centralnym układem nerwowym, wytwarzając poczucie energii i euforii. Najczęściej jest wciągana, ale można ją również palić lub rozpuścić w wodzie i wstrzykiwać. Inne określenia kokainy to m.in. jako koks, biała śmierć czy śnieg.

Pomimo, że obecnie większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że kokaina jest silnie uzależniającą substancją, tysiące osób wciąż po nią sięga. Każdego dnia aż 1800 Amerykanów eksperymentuje z białą śmiercią po raz pierwszy.

Wpływ i uzależnienie od kokainy

Każdorazowe spożycie kokainy uważane jest za nadużycie, ponieważ jest to substancja nielegalna. Tak zwana biała dama jest stymulatorem ośrodkowego układu nerwowego. Stymuluje ona wysoki poziom dopaminy – substancji chemicznej kojarzonej z przyjemnością i nagrodą. Z czasem kokaina wpływa negatywnie na cały organizm, co może mieć poważne, długotrwałe konsekwencje, np. powstanie zmian genetycznych w komórkach mózgu, komórkach nerwowych, a nawet na poziomie białek.

Inne skutki używania kokainy obejmują:

  • Gadatliwość,
  • Ekscytację,
  • Nadmierną czujność,
  • Lękliwość,
  • Zbytnią pewność siebie.

Siła i czas trwania objawów zażycia zależą od sposobu, w jaki ludzie stosują kokainę. Efekty wciągania są krótkotrwałe, trwają około 15-30 minut. Palenie czy wstrzykiwanie daje bardziej intensywne doznania, jednak trwają one krócej, 5-10 minut. Większość kokainistów stosuje częste porcje, w celu utrzymania pożądanych skutków. Wstrzyknięcie narkotyku stwarza większe zagrożenie przedawkowania niż jego wciąganie.

Zażywanie kokainy jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ ciągłe jej stosowanie może powodować obciążenie serca. Najczęstszą przyczyną śmierci wśród kokainistów jest udar lub zatrzymanie akcji serca. Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz używa kokainy, poszukaj pomocy.

Uzależnienie od kokainy

Kokaina jest silnie uzależniającą substancją, jednak rozpoznanie nałogu może być trudne. Pożądanie kokainy i ignorowanie związanych z nią konsekwencji są oznakami uzależnienia.

Uzależnienie psychiczne jest najtrudniejszym do poradzenia sobie obszarem, choć istnieją również objawy fizyczne nałogu. Osoby często stosujące kokainę, rozwijają swoistą zależność od substancji, co oznacza, że będą jej potrzebowali, aby poczuć się normalnie. Gdy dojdzie do uzależnienia, zwiększa się tolerancja, a po zaprzestaniu stosowania narkotyku, pojawiają się objawy odstawienia.

Zaprzestanie używania kokainy, w momencie gdy już dojdzie do uzależnienia, może być niezwykle trudne. Wynika to z faktu, że narkotyk ten nieprawidłowo podnosi poziom dopaminy, co prowadzi ostatecznie do zmiany mózgowego systemu nagród.

Niektóre osoby są w stanie samodzielnie odstawić kokainę, ale wiele z nich potrzebuje pomocy w postaci terapii uzależnienia poprzedzonej detoksem.

Kokaina i inne narkotyki

Wiele osób stosujących białą śmierć zwykle robi to w środowisku, w którym stosuje się inne substancje szkodliwe. Z tego też powodu wielu kokainistów może być również uzależnionych od innych substancji, takich jak marihuana czy alkohol. Zjawisko politoksykomanii (ang. poly-drug use) jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do śmiertelnego w skutkach przedawkowania.

Jednoczesne używanie heroiny i kokainy (tzw.speedball) jest jednym z najbardziej niebezpiecznych połączeń narkotyków.

Kokaina i alkohol często są stosowane razem, do tego stopnia, że alkohol może być czynnikiem wyzwalającym potrzebę zastosowania białego proszku. Z tego powodu, w czasie terapii należy powstrzymać się od używania wszelkich substancji psychoaktywnych.

Leczenie uzależnienia od kokainy

Podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia jest pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku powrotu do zdrowia. .

Leczenie uzależnienia od kokainy zazwyczaj obejmuje detoks, a następnie psychoterapię. Świadomy udział w procesie leczenia znacznie zwiększa szansę na wyzdrowienie.

Dla każdego, kto rozważa leczenie uzależnienia od kokainy, pomocne jest zwrócenie się do specjalisty uzależnień w celu ustalenia odpowiedniego rodzaju wsparcia. W trakcie terapii branych jest pod uwagę wiele czynników, takich jak: stopień uzależnienia, sytuacja życiowa oraz potrzeby psychiczne czy medyczne danej osoby.

Uzależnienie od kokainy to problem trudny do przezwyciężenia. Pomoc jest jednak na wyciągnięcie ręki – dla każdego, kto gotowy jest odzyskać swoje życie.

Tłum. Weronika Gajda

Źródło: https://www.addictioncenter.com/drugs/cocaine/

Udostępnij