Zespół jelita drażliwego a psychika

Ludzie odczuwają efekty stresu i lęku na wiele różnych sposobów. Powszechnym objawem są bóle brzucha. Lęk może jeszcze pogarszać skurcze oraz bóle i sprawić, że dosłownie czujesz się chory. Ale po czym rozpoznać, że to co nam dolega to coś więcej niż rozstrojony żołądek? Miliony ludzi cierpi na problemy natury żołądkowo – jelitowej, w tym na zespół jelita drażliwego.

 

Zespół jelita drażliwego

Zaburzenie to objawia się bólami brzucha, skurczami, wzdęciami, gazami, zaparciami oraz biegunką. Istnieją powiązania między tymi symptomami a stresem i lękiem.

Średnio jedna na pięć dorosłych osób w USA cierpi na zespół jelita drażliwego. Kobiety są bardziej podatne na doświadczanie wyżej wymienionych symptomów, które najczęściej pojawiają się w okresie dorastania lub wczesnej dorosłości.

Przyczyna tego zespołu nie jest w pełni znana – niektórzy badacze doszukują się jej w większej wrażliwości jelita grubego na wybrane pożywienie oraz stres u niektórych ludzi. Choć powoduje on ból oraz szereg innych niedogodności, nie prowadzi jednak do trwałych uszkodzeń ani innych chorób żołądka i jelit.

Ludzie cierpiący na zespół jelita drażliwego często borykają się też z lękiem i depresją, które mogą dodatkowo wzmacniać symptomy. Dzieje się tak dlatego, że jelito grube jest częściowo kontrolowane przez układ nerwowy, który reaguje na stres. Badania dowodzą, iż pewną rolę odgrywa tu też system odpornościowy, która również odpowiada na stres. Ponadto sam zespół jelita drażliwego może wywoływać odczuwanie lęku i depresję.

 

Leczenie

Chociaż nie istnieje lekarstwo na zespół jelita drażliwego, to jednak odpowiednie leczenie może pomóc złagodzić objawy i dyskomfort. Badania pokazują, że większość ludzi cierpiących z powodu tego zaburzenia, nie jest poddawana żadnej terapii.

Spośród tych, którzy szukają pomocy, bardzo wielu diagnozowanych jest na zaburzenia natury psychicznej, jak na przykład zaburzenia lękowe czy depresja.

Lekarz może zalecić ci jedno lub kilka z następujących metod leczenia:

  • Suplementy zawierające błonnik lub środki przeczyszczające zmniejszające zaparcia,
  • Środki przeciwskurczowe, aby zminimalizować skurcze mięśni jelit i zmniejszyć bóle brzucha,
  • Leki antydepresyjne, aby zredukować symptomy lęku i depresji,
  • Terapię poznawczo-behawioralną, aby nauczyć się jak radzić sobie z lękiem i depresją. Brytyjskie Towarzystwo Gastrologiczne zaleca terapię psychologiczną jako główną linię leczenia pacjentów z zespołem jelita drażliwego, jeśli w ich przeszłości występowały ataki lęku, napady paniki lub depresja. Również Amerykańskie Kolegium Gastrologiczne zaleca terapię i podkreśla, że może ona zmniejszyć lęk oraz objawy zespołu jelita drażliwego w przypadku niektórych pacjentów,
  • Techniki relaksacyjne w celu redukowania stresu,
  • Zmianę diety. Dla niektórych osób może to oznaczać unikanie produktów nabiałowych lub napojów gazowanych, które może potęgować objawy. Dla innych zaś – zwiększenie spożycia produktów bogatych w błonnik, które redukują zaparcia; lub też jedzenie mniejszych posiłków, ale częściej, zamiast dwóch – trzech obfitych dań – co może wywoływać bolesna skurcze,
  • Istnieją również środki farmakologiczne, które zmniejszają wybrane symptomy. Na przykład Lotronex – leczy zespół jelita drażliwego i został zaaprobowany przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) dla kobiet. Środek ten jest rekomendowany jedynie wtedy, gdy leki bez recepty oraz inne terapie są nieskuteczne a główną dolegliwość stanowi biegunka. Skutki uboczne mogą być poważne i obejmować zwiększony przepływ krwi przez jelito grube oraz silne zaparcia. Kolejny środek – Amitiza – jest również zaaprobowany przez FDA, ale jedynie dla dorosłych kobiet cierpiących na zespół jelita drażliwego z zaparciami jako główny objaw. Skutki uboczne obejmują nudności, biegunkę oraz bóle brzucha. Niestety jak dotąd nie istnieją lekarstwa dla mężczyzn zaaprobowane przez FDA.

Tłumaczenie: Joanna Romanowska

Źródło: https://www.adaa.org/understanding-anxiety/related-illnesses/irritable-bowel-syndrome-ibs

Udostępnij