Uzależnienie jako choroba emocji

Uzależnienie to zaburzenie emocjonalne z daleko idącymi konsekwencjami… Małżonkowie, członkowie rodziny, przyjaciele i współpracownicy często doświadczają wielu trudnych do udźwignięcia emocji kiedy patrzą jak osoba, o którą się troszczą, miota się w pułapce uzależnienia. Jest jednak coś, z czego możemy nie zdawać sobie sprawy – wiele spośród emocji odczuwanych przez bliskich osoby walczącej z uzależnieniem są identyczne z tymi, które przeżywa ona sama.

Nie różnimy się tak bardzo

Mimo że osoba uzależniona i jej bliscy zdają się stanowić skrajne przeciwieństwo, tak naprawdę nie różnią się od siebie tak bardzo. Bliskich osób z problemem nadużywania substancji psychoaktywnych w wielu sytuacjach paraliżuje poczucie winy. Rodzice często zastanawiają się czy nie podołali odpowiedniemu wychowaniu dzieci, a inni członkowie rodziny, małżonkowie lub przyjaciele mogą zadawać sobie pytanie, co mogli zrobić inaczej, by zapobiec uzależnieniu.

Ponieważ poczucie winy to tak bolesne i silne uczucie, ludzie często starają się zrekompensować je poprzez dawanie cichego przyzwolenia osobom uzależnionym, co tylko komplikuje sytuację. Wstyd, bardziej od jakiegokolwiek innego uczucia, dąży do obniżenia poczucia własnej wartości. Stara się przekonać nas, że jesteśmy kimś gorszym z powodu sytuacji, w której się znajdujemy. I jest to właśnie główny powód, dla którego wiele osób z problemem nadużywania substancji psychoaktywnych i chorobami psychicznymi zwleka z podjęciem leczenia, którego tak rozpaczliwie potrzebuje. Mimo że przyczyna stojąca za tymi emocjami może być różna, to chaos wewnętrzny nimi wywołany jest ten sam i może działać destrukcyjnie na obie strony.

Niemożność wyciągnięcia ukochanej osoby z uzależnienia może być frustrująca. Tak samo osoby walczące z uzależnieniem również mogą czuć się bezsilne. Dana substancja zawłaszczyła sobie ciało i umysł, pozbawiając ich kontroli. Ponieważ czują się bezsilni, często zdarza się, że po prostu akceptują swoja sytuację, bez względu na to, jak skrajna by nie była, i nie można ich za to winić.

Osoby walczące z uzależnieniem mogą czuć się jakby zawiodły oczekiwania – albo swoje własne, albo bliskich – i że ich życie jest porażką. Lub mogą czuć się źle z powodu okazji, które przegapili z powodu uzależnienia. Bez względu na przyczynę, ich życie może być zanurzone w smutku.

Nie ważne jak proste lub skomplikowane zdają się zagrożenia, wszystkie są czymś bardzo realnym dla osoby je odczuwającej. Strach może negatywnie wpływać na myślenie i podejmowanie decyzji osób uzależnionych oraz ich bliskich, a także prowadzić do irracjonalnego i impulsywnego zachowania.

5 emocji wspólnych dla osób uzależnionych i ich bliskich

1. Wstyd
Socjolog i pisarz Brene Brown definiuje wstyd jako „intensywnie bolesne uczucie lub doświadczenie przekonania byciu wadliwym i w wyniku niezasługującym na miłość i przynależność”. To uczucia, których żaden człowiek nie powinien doświadczać, ale niestety często towarzyszą uzależnieniu. Ponieważ tak wiele osób myśli wciąż o nadużywaniu substancji jako o słabości moralnej lub załamaniu charakteru, ludzie walczący z uzależnieniem i ich bliscy mogą czuć się gorsi, zawstydzeni i bojący się mówić otwarcie o problemach.

2. Bezradność
Patrzenie na ukochaną osobę, która cierpi z powodu uzależnieniu sprawia, że nawet najzaradniejsze osoby czują się bezsilne. Oczywiście, samopomocowe grupy dla bliskich alkoholików przekonują ich, że to nie oni spowodowali uzależnienie i nie są też w stanie go kontrolować ani wyleczyć, ale często nie wystarcza to, by czuć się mniej bezradnie.

3. Smutek
Ciężko pomyśleć o jakimkolwiek pozytywie uzależnienia, więc nie dziwi też fakt, że każdy nim dotknięty odczuwa smutek. Bliscy doświadczają tego uczucia, ponieważ są świadkami tego jak uzależnienie rujnuje nadzieje i marzenia osoby niezwykle dla nich ważnej. Identycznie jak osoba dotknięta uzależnieniem mogą zadawać sobie pytanie: „Dlaczego ja?” W końcu nikt nie chce patrzeć na cierpienie ukochanej osoby. Nikt też nie chce być osobą pogrążoną w uzależnieniu; tak więc smutek to częste uczucie również w życiu osoby uzależnionej.

4. Strach
Uzależnienie to niebezpieczna choroba. Niesie za sobą mnóstwo problemów, których może obawiać się każdy, którego dotyka, włączając zrujnowane relacje, problemy finansowe, pozbawienie wolności i śmierć. Wszystko to wieńczy listę lęków bliskiej osoby, podczas gdy największe lęki osoby uzależnionej mogą być bardziej prymitywne, jak np. skąd wezmą kolejną działkę.

5. Poczucie winy
Osoby uzależnione od substancji mogą nie przejawiać poczucia winy pod jej wpływem, lecz w okresach trzeźwości problematyczne zachowania, które są ich udziałem – kłamstwa, manipulacja, zdrada, kradzież – prawdopodobnie im zaciążą. Mogą także czuć się winnymi za przyczynianie cierpienia swojej rodzinie – emocjonalnego, fizycznego lub finansowego.

tłum. Justyna Kraska Źródło: https://drugabuse.com/addiction-is-an-emotional-disease-with-far-reaching-effects/

Udostępnij