Nawrót objawów uzależnienia a depresja, stres i inne czynniki wyzwalające (część II)

Depresja

Jest wiele czynników, które mogą wywołać nawrót objawów uzależnienia. Jednym z nich jest depresja. Nadużywanie substancji i zaburzenia nastroju są często ze sobą powiązane. Osoby walczące z depresją często używają różnych substancji (np. narkotyków, alkoholu), aby pozbyć się depresyjnych uczuć, których doświadczają. Ponadto nadużywanie substancji może często prowadzić do depresji, rozpoczynając w ten sposób błędny cykl zażywania substancji i późniejszych zaburzeń nastroju.

Co więcej, depresja naraża pacjenta na większe ryzyko samobójstwa, podobnie jak nadużywanie substancji. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że ryzyko popełnienia samobójstwa dramatycznie wzrasta: podczas gdy prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa przez osoby cierpiące na depresję wynosi 10%, ryzyko to wzrasta do 25% w przypadku osób, które cierpią na depresję i jednocześnie nadużywają substancji, jak podaje Psychology Today. Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznawać oznaki depresji u osób w trakcie leczenia uzależnienia, ponieważ konsekwencje mogą być poważne.

Niektóre objawy depresji to:

• Poczucie beznadziei
• Niski poziom energii
• Znaczne wahania apetytu
• Poczucie winy
• Poczucie bezwartościowości
• Problemy z koncentracją
• Niepokojące uczucia
• Zmiana wzorców snu
• Drażliwość
• Brak zainteresowania różnymi rzeczami.

Stres

Stres może być kolejnym typowym czynnikiem wyzwalającym nawrót. Według Medical News Today, stres to uczucie doświadczane przez kogoś, kto znajduje się pod presją. Dla wielu ludzi, stres jest częścią codziennego życia, a większość osób potrzebuje odskoczni, aby sobie z nim poradzić . Dla osób podatnych na uzależnienie, nadużywanie substancji jest częstym sposobem radzenia sobie właśnie ze stresem. Badania opublikowane w Annals of the New York Academy of Sciences sugerują nawet, że stres we wczesnym okresie życia może prowadzić do większego ryzyka uzależnienia w późniejszym czasie. Pokazuje to, jak ogromny wpływ może mieć stres na uzależnienie.

Według European Neuropsychopharmacology, osoby, które w przeszłości stosowały narkotyki w celu złagodzenia stresu, z dużym prawdopodobieństwem powrócą do takiego zachowania, gdy ponownie pojawią się czynniki stresogenne. Sugeruje to, że osoba w trakcie leczenia uzależnienia może być podatna na nawrót z powodu podwyższonego poziomu stresu w życiu.

Wyczerpanie

Wyczerpanie to następny czynnik, który może wywołać nawrót. Brak snu często prowadzi do zaniedbywania siebie, co może spowodować, że osoba będzie bardziej podatna na ponowne użycie substancji. Wychodzenie z uzależnienia jest codziennym procesem, który wymaga skupienia się na zdrowym trybie życia. Jeśli ktoś nie jest w pełni swoich sił z powodu wyczerpania, jest mniej prawdopodobne, że będzie stosował techniki, których nauczył się podczas leczenia.

Izolacja

Izolacja może być kolejnym czynnikiem wyzwalającym nawrót. Pozytywny system wsparcia społecznego ma kluczowe znaczenie dla trwałego powrotu do zdrowia. Może to oznaczać otaczanie się wspierającymi bliskimi, regularne uczestniczenie w terapii lub udział w grupach wsparcia. Izolowanie się od źródeł wsparcia może nieść ze sobą większe ryzyko nawrotu.

Źródło: https://americanaddictioncenters.org/adult-addiction-treatment-programs/signs-of-relapse Tłum. Katarzyna Gregorczyk

Udostępnij