Moduł A9: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Monitorowanie postępów i praca z przeszkodami

W procesie zmiany istotne jest monitorowanie postępów. W przypadku zaburzeń odżywiana, które tutaj omawiamy, istotne jest rozróżnianie rodzajów zaburzeń, przyjrzenie się własnym zachowaniom żywieniowym i sposobom kontroli wagi. Warto również przyjrzeć się własnej gotowości do zmiany, oraz w kontekście naszych modułów, podstawowym założeniom terapii poznawczo – behawioralnej. Dzięki temu możesz zobaczyć jak wyglądają mechanizmy zaburzeń odżywiania w twoim przypadku. Co je wywołuje, co podtrzymuje, a także co jest potrzebne, by przerwać cykl zaburzeń. Pierwszym krokiem na drodze do pozytywnych zmian w przypadku zaburzeń odżywiania jest samoobserwacja oraz regularne spożywanie posiłków. Istotnym jest również sprawdzenie czy występują napady objadania lub zachowania kompensacyjne, a jeśli tak, to co je wywołuje.

W tym module zachęcamy do monitorowania postępów w zmianie zachowań, zanim zajmiemy się zmianą myśli oraz poznawczych wzorców myślenia. Pamiętaj, że negatywne myśli, dotyczące przede wszystkim nadmiernego poczucia kontroli oraz potrzeby kontroli wagi, mogą podtrzymywać  zaburzenie.

Poniżej omówimy różne typy zadań związanych z zaburzeniami odżywiania, byś mogła zobaczyć własne postępy, przyjrzeć się temu, co idzie dobrze, a także temu, co jest szczególnym wyzwaniem. Pamiętaj, że nie musisz być perfekcyjna. Pogratuluj sobie sukcesów i nie krytykuj siebie, jeśli któreś z zadań nie poszło po twojej myśli.

 

Samoobserwacja

Ćwiczeniem wymagającym samoobserwacji jest wypełnianie formularzy jedzeniowych, inaczej nazywanych dzienniczkami odżywiania, w których zaznaczamy ile czego i o której porze jemy. Aby sprawdzić jak wyglądają Twoje postępy w kwestii formularzy, możesz rozważyć poniższe punkty:

Czy zawsze wypełniasz formularze na bieżąco? Jeśli nie, jakie są tego powody? Być może ciężko ci wypełniać formularze podczas spotkań z przyjaciółmi? A może ciężko Ci mieć formularze zawsze ze sobą?

Czy zawsze szczerze wypełniasz formularze? Jeśli nie, czy odczuwasz wstyd pisząc o jedzeniu specyficznych produktów lub o określonych zachowaniach przy jedzeniu?

Czy wypełniasz formularze codziennie? Jeśli nie, z jakich powodów? Być może brakuje Ci motywacji? A może potrzeba wypełnienia formularzy zazębia się z innymi twoimi zadaniami lub po prostu uznajesz, że nie masz na to czasu?

Zastanów się jak wygląda realizacja samoobserwacji w twoim przypadku? Czy realizujesz ten cel w pełni, a jeśli nie to z jakich powodów pojawiają się trudności?

 

Regularne posiłki

Kolejnym kluczowym elementem zmian jest regularność posiłków, 3-4 razy dziennie każdego dnia. Aby ocenić postępy w realizowaniu tego celu, przyjrzyj się pytaniom:

Czy zdarza Ci się omijać posiłki lub zaplanowane przekąski? Jeśli tak, jakie są tego powody? Czy omijasz posiłki, kiedy jesteś zapracowany? Czy omijasz posiłki bojąc się, że jedząc regularnie przytyjesz? Czy nie planujesz posiłków z wyprzedzeniem?

Czy zdarza Ci się podjadać między posiłkami? Jeśli tak, być może zaplanowane posiłki są zbyt małe lub przerwy między nimi za duże?

Przyjrzyj się przez chwilę kwestii regularnego jedzenia. Postaraj się zidentyfikować przeszkody, które mogą utrudniać realizację tego celu.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Cotygodniowe ważenie

Być może zostałaś poproszona o regularne cotygodniowe ważenie. Jeśli tak, czy byłaś w stanie to zrobić? Jak się z tym czułaś? Jak reagowałaś na liczby pojawiające się na wadze? Zastanów się nad tym chwilę i zanotuj ewentualne trudności związane z ważeniem.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Sprawdzanie postępów

Jeśli wprowadziłaś wymienione powyżej zmiany (samoobserwacja, regularne posiłki), możesz być z siebie dumna. Wiemy jednak, że to ogromne wyzwania i wciąż mogą się pojawiać nawyki i zachowania związane z kontrolowaniem wagi wymagające zmian. Teraz czas przyjrzeć się dokładnie jak wygląda sytuacja i co jeszcze można zmienić. Na kolejnej stronie znajdziesz listę. Wypełnij ją na podstawie obserwacji z jednego tygodnia, by sprawdzić, z którymi rzeczami radzisz sobie dobrze, a które stanowią wyzwanie.

Na początek przyjrzy się swojemu stanowi zdrowia? Czy wciąż pojawia się kwestia niedowagi? Czy miesiączkujesz regularnie? Czy doświadczasz jakichś objawów fizycznych np. słabości, zawrotów lub bólów głowy, kołatania serca?

Czy wciąż dotyczą Cię napady objadania, wymioty używanie środków przeczyszczających lub nadmierne ćwiczenie (zajmiemy się tymi kwestiami w dalszej części modułu)? Czy wciąż zbyt restrykcyjnie podchodzisz do godzin posiłków? Czy ograniczasz znacząco liczbę produktów, które możesz jeść, i w jakiej ilości?

W jakim stopniu martwisz się kwestiami jedzenia, wagi i sylwetki? Jak często masz poczucie „bycia grubą”? Czy obawiasz się przytycia, ważysz się za często lub unikasz wagi? Czy często sprawdzasz stan swojego ciała, oglądając w lustrze różne części ciała lub szczypiąc się, by sprawdzić poziom tłuszczu?

Karta postępów

Oceń w jakim stopniu dotyczą Cię kwestie z listy – na podstawie ostatniego tygodnia:

Nie dotyczy Niewiele Umiarkowanie Silnie Ekstremalnie
Problemy Fizyczne
Niedowaga BMI poniżej 19
Menstruacja (występuje/brak)
Inne fizyczne objawy
Zaburzone sposoby odżywiania i zachowania związane z kontrolą wagi
Napady objadania
Wymioty
Stosowanie środków przeczyszczających
Nadmierne ćwiczenie
Nieregularne posiłki „kiedy?”
Mała różnorodność „co?”
Niedojadanie „jak?”
Zamartwianie się jedzeniem, myślenie o nim
Zamartwianie się wagą/ sylwetką i ich kontrolą
Poczucie „bycia grubą”
Obawa przed przytyciem
Częste ważenie lub unikanie go
Częste sprawdzanie wyglądu ciała lub unikanie tego

Jakie myśli pojawiają się w związku z tym zadaniem? Pamiętaj, żeby docenić każdy swój postęp, a jednocześnie nie krytykować się za nieodpowiednie nawyki żywieniowe! Dobrze jest spojrzeć z perspektywy na obszary sukcesu i te, które wymagają zmiany, by uzyskać pożyteczne informacje. Czego możemy się nauczyć? Dowiadujemy się o swoich mocnych stronach i wyzwaniach, które przed nami stoją. Uczymy się, na czym skupiać naszą energię.

 

Radzenie sobie z napadami objadania/przejadaniem

Jeśli masz napady objadania, dążysz prawdopodobnie do ich zaprzestania. Napady objadania mogą być reakcją na głód fizjologiczny. Restrykcyjne ograniczenia jedzenia prowadzą do głodu i ciągłego myślenia o jedzeniu, co wzmaga prawdopodobieństwo wystąpienia napadu objadania. Dlatego by uniknąć występowania napadów, należy przestać ograniczać ilość jedzenia.

Teraz jest czas, by zastanowić się jak dobrze radziłaś sobie z napadami objadania i przejadaniem do tej pory. Aby to zrobić warto odpowiedzieć na kilka pytań. Jak często masz obecnie napady objadania? Czy zmniejszyła się ich ilość? Czy podjadasz mniejsze ilości? Czy zmniejszyłaś restrykcje żywieniowe? Jeśli nie udało Ci się ograniczyć objadania, nie panikuj. Nikt nie oczekuje od Ciebie zmiany zachowania w przeciągu jednej nocy.

Zastanów się chwilę, jakie myśli i zachowania są związane z powtarzającym się objadaniem. Przydatne może okazać się spojrzenie do formularzy żywieniowych/ dzienniczka. Czy zastosowałaś do tej pory jakieś strategie radzenia sobie z myślami oraz sytuacjami związanymi z napadami objadania oraz przejadaniem samym w sobie? Jakie rozwiązania mogłabyś zastosować w przyszłości, by radzić sobie jeszcze lepiej? Spójrz na objadanie również z drugiej strony, jeśli miałaś sukcesy związane z radzeniem sobie z nim, co pomogło Ci w osiągnięciu tego celu? Zidentyfikuj pozytywne aspekty sytuacji.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Radzenie sobie z zachowaniami kompensacyjnymi: wywoływaniem wymiotów i niewłaściwym używaniem środków przeczyszczających

Zdążyłaś już zapewne poznać mechanizmy zachowań kompensacyjnych, występujących po napadach objadania.

Poświęć teraz chwilę, by zastanowić się nad własnymi postępami w kwestii zmiany tych zachowań . Czy przeczyszczasz się poprzez wywoływanie wymiotów lub używanie środków przeczyszczających? Zwróć uwagę na każdy nawet najdrobniejszy postęp związany z ograniczeniem tych zachowań, od czasu, gdy poznałaś mechanizmy ich działania. Pogratuluj sobie postępów. Nie musisz zupełnie pozbyć się niewłaściwych zachowań, by czuć dumę ze swoich osiągnięć.

Niemniej jednak jeśli wciąż pojawiają się zachowania kompensacyjne – przeczyszczanie, warto zastanowić się jakie są tego powody. Czy wciąż zdarza Ci się przejadać? Czy czujesz dyskomfort w żołądku, kiedy coś zjesz? Czy boisz się przybrać na wadze? Czy stosujesz przeczyszczanie, by kontrolować swój nastrój? Daj sobie czas by zastanowić się z jakich powodów trudno Ci zaprzestać zachowań kompensacyjnych. Jednocześnie, jeśli potrafisz kontrolować pojawianie się tych zachowań, pomyśl jakie zachowania wzmacniają pozytywną zmianę.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nadmierne ćwiczenia

Ostatnia kwestia jaką zajmiemy się w tej części dotyczy stosowania nadmiernych ćwiczeń.

Jeśli dotyczył Cię problem nadmiernych ćwiczeń, jak dobrze radziłaś sobie z nim do tej pory? Czy wciąż ćwiczysz nadmiernie długo, by kontrolować w ekstremalny sposób swoją wagę albo by kompensować sobie napady objadania? Czy ćwiczenia są dla Ciebie ważniejsze niż relaks lub spotkania ze znajomymi? Jak często stosujesz forsowne ćwiczenia? Jeśli wciąż ćwiczysz zbyt wiele, zastanów się jakie myśli zachęcają Cię do ćwiczeń? Zapisz swoje przemyślenia poniżej.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Przeszkody na drodze do zmiany

W miarę analizowania poszczególnych celów, zidentyfikujesz konkretne przeszkody na drodze do zmiany. Mogą być to czynniki sytuacyjne, wpływ emocji albo Twoja osobista wrażliwość, która nie pozwala Ci osiągnąć wyznaczonych celów.

Przyjrzymy się teraz kilku przeszkodom, które mogłaś zidentyfikować, a być może takim których nie wzięłaś pod uwagę. Jeśli zauważysz coś czego nie zauważyłaś wcześniej, możesz spokojnie wrócić i zastanowić się jak to, co się pojawiło, odnosi się do Twoich celów.

Możliwe wyjaśnienia ograniczonych postępów

Podjadanie – Przejadanie

Częste napady objadania są jednym z głównych problemów utrudniających osiągnięcie celu. Dopóki nie przestaniesz się przejadać, trudno może być Ci zaprzestać stosowania środków przeczyszczających lub nadmiernych ćwiczeń. By pokonać tą przeszkodę, musisz zająć się stosowanymi ograniczeniami w swojej diecie. Musisz pracować naprawdę ciężko, by przestać stosować restrykcyjne ograniczenia w swojej diecie.

Obawa przed przybieraniem na wadze

Obawa przed przybieraniem na wadze będzie utrudniała Ci regularne jedzenie posiłków, zwiększając tym samy prawdopodobieństwo stosowania restrykcji żywieniowych i występowania napadów objadania.

Inne przeszkody

Mogą pojawiać się również inne czynniki utrudniające Ci radzenie sobie z zaburzeniami odżywiania. Poniżej omówiliśmy kilka z nich. Przyjrzyj się im ze swojej perspektywy. Zastanów się czy Cię dotyczą. Prosimy, byś była ze sobą szczera, to jedyny sposób by zobaczyć, co hamuje Twoje postępy.

Niewłaściwie ustalone priorytety

Aby zmienić zachowania, radzenie sobie z zaburzeniami odżywiania powinno się stać twoim priorytetem. Regularne posiłki oraz samoobserwacja wymagają ustalenia takiej ważności. Być może będziesz musiała odłożyć na bok inne zajęcia, by zająć się kwestią jedzenia. Ponadto regularność posiłków i samoobserwacja wymaga również planowania. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której zachowanie regularności posiłków będzie utrudnione, ważne byś zaplanowała z wyprzedzeniem jak sobie z tą sytuacją poradzić, by zachować pewność siebie. Czy przyznajesz wystarczający priorytet kwestii zaburzeń odżywiania? Czy planujesz wystarczająco dużo? Zanotuj swoje przemyślenia na ten temat.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Niechęć do zmierzenia się z problemem

To zrozumiałe, że zmierzenie się z Twoim problemem może być trudne. Wiemy, że wiele osób zmagających się zaburzeniami odczuwa ambiwalencje do zmiany. Częścią zmiany jest rozpoznanie i zmierzenie się z Twoim problemem. Czy uważasz, że wciąż unikasz zmierzenia się z problemem swojego zaburzonego odżywiania?

Co mogłabyś zrobić by zachęcić swoją zdrową część do przyznania się, że zmagasz się z trudnościami? Zapisz poniżej swoje myśli na ten temat.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Obawa przed zmianą

Zmiana może być naprawdę straszna. Mamy tendencję do podążania za tym, co znane. Dlatego być może jest tak, że myślisz o zaburzeniach odżywiania jako o „mniejszym źle” lub „źle koniecznym”. Pamiętaj jednak, że niewłaściwe nawyki żywieniowe lub niewłaściwe zachowania związane z kontrolą wagi mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia, relacji z innymi, a także pracy i życia domowego. Alternatywa natomiast wcale nie musi być taka straszna jak myślisz. Bardzo często ludzie przekonują się, że kiedy już zmierzą się z tym czego się obawiają, rzeczy te okazują się nie być wcale tak straszne, jak wydawały się na początku.

Co mogłabyś zrobić żeby mniej obawiać się zmian lub pokonać strach by móc poczynić postępy na drodze do zmiany? Zapisz poniżej myśli na ten temat.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Brak przekonania do podejścia poznawczo – behawioralnego

Inną przeszkodą na drodze do zmiany, może być fakt, że masz wątpliwości czy podejście poznawczo – behawioralne jest skuteczne w przypadku zaburzeń odżywiania. Terapia poznawczo – behawioralna nie jest idealna dla każdego, ale pomogła wielu osobom i wykazuje największą skuteczność w przypadku zaburzeń odżywiania. Czy uznajesz tą metodę za nadmiernie uproszczoną i niedostosowaną do Twoich potrzeb? Oczywiście materiały samopomocowe są skierowane do szerokiego grona osób, staraliśmy się jednak zaprojektować je tak by były rzetelne, a jednocześnie z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Jeśli jednak uznajesz terapię poznawczo – behawioralną za nieodpowiednią dla siebie i zamierzasz wycofać się z wszelkich działań w kierunku zmian, zachęcamy do chwili refleksji. Może są jeszcze jakieś utrudnienia lub niechęć do zajęcia się trudnościami, które napotykasz, które skłaniają Cię by zaprzestać działań w kierunku zmiany? Jeśli nie podoba Ci się prezentowane tu podejście, czy chciałabyś poszukać pomocy gdzie indziej? Możesz zdecydować się skorzystać z pomocy innego profesjonalisty, który wyda Ci się adekwatny. Zapisz myśli, które przychodzą Ci do głowy, kiedy rozważasz takie możliwości.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nadmierny samokrytycyzm

Osoby o wysokim poziomie samokrytycyzmu znajdują powody by obwiniać się o brak postępów, przez co bardzo często zaprzestają wszelkich wysiłkach. Wiemy, że walka z zaburzeniami odżywiania jest trudną pracą, więc doświadczanie trudności i wysiłku jest naturalne. To nie powód by się poddawać i przyznawać do porażki. Samokrytyczne osoby mają problem z zauważaniem własnego sukcesu. Opisują tylko to co uznają za własną porażkę.   Czy pasujesz do tego opisu? Jeśli tak, pomyśl teraz o zmianach i osiągnięciach, które dokonałaś, bez względu na to jak są niewielkie, doceń się za każdą zmianę i najmniejszy nawet sukces. Zapisz poniżej swoje przemyślenia na ten temat.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Niewystarczająca motywacja

Niewystarczająca motywacja może znacząco wpłynąć na każdy aspekt Twoich postępów. Każda zmiana, nawet na lepsze, może być niekomfortowa. Czasami znalezienie motywacji do zmian może być trudne. Czy trudno jest Ci znaleźć motywacje do realizacji Twoich planów? Poświęć chwilę na analizę swoich nawyków żywieniowych. Przemyśl wady i zalety obecnej sytuacji. Jakie są negatywne konsekwencje zaburzeń odżywiania? Czy zabierają Ci czas, który mogłabyś spędzić z przyjaciółmi, a może wzbudzają Twój niepokój? Jakie są pozytywne skutki zaburzonego odżywiania? Być może pomagają Ci radzić sobie z trudnymi emocjami?

Teraz wyobraź sobie, że pozbyłaś się zaburzeń odżywiania. Jakie są zyski, a jakie koszty takiej zmiany? Czy czujesz, że masz większą kontrolę nad własnym życiem? Czy że, opuściłaś własną strefę komfortu? Zmiana z pewnością jest trudna, ale czy Twoim zdaniem przeważają zyski czy straty? Poniżej znajdziesz Arkusz Zysków i Strat Procesu Zmiany, dzięki któremu będziesz się mogła przyjrzeć plusom i minusom ze zmiany sytuacji. Być może pomoże Ci ono wzmocnić motywację.

 

Arkusz zysków i strat procesu zmiany

Pomyśl chwilę o swoich zaburzeniach odżywiania….

Wypisz negatywne konsekwencje związane z Twoim obecnym problemem (pomyśl o trudnościach, których doświadczasz, być może kręci Ci się w głowie lub nie potrafisz się skupić bo myślisz o jedzeniu).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypisz pozytywne aspekty obecnej sytuacji. Praktycznie każda sytuacja ma plusy i minusy (być może wykorzystujesz jedzenie by radzić sobie z bolesnymi emocjami).

 

Wypisz pozytywne aspekty, których oczekujesz po zmianie Pomyśl o swoim celu i o tym co musi się zmienić by go osiągnąć. (Być może będziesz mogła wychodzić ze znajomymi do restauracji, kiedy pokonasz swoje zaburzenia.)

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypisz koszty osobiste, których się spodziewasz w związku ze zmianą. Z czego będziesz musiała zrezygnować by osiągnąć cel? Każda zmiana wiąże się z określonymi zyskami i stratami (Na przykład może się okazać, że będziesz musiała robić pewne rzeczy inaczej i opuścić strefę komfortu)

Czynniki zewnętrzne

Czasami bez względu na to jak wielką mamy wolę i chęć zmiany, na drodze do postępów stają Nam czynniki zewnętrzne. Sprawdźmy czy w Twoim przypadku również pojawiają się któreś z czynników utrudniających Ci zmianę zachowań żywieniowych oraz zachowań związanych z kontrolą wagi.

Negatywny wpływ rodziny/ przyjaciół

Czasami mamy styczność z osobami, które zmagają się ze swoim problem, będąc jednocześnie opóźniane przez kogoś z otoczenia. Stosuje się sabotaż wobec ich zmian. Czy masz wokół siebie kogoś kto jest negatywnie nastawiony do Twojej zmiany i procesu zdrowienia, oddalając Cię od Twojego celu? Jak mogłabyś sobie poradzić z tą osobą lub osobami?  Pomyśl o tym chwilę i zapisz swoje pomysły poniżej.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Niesprzyjające warunki/ Kryzys

Mówiąc o warunkach niesprzyjających oraz kryzysie, mamy namyśli sytuacje nieoczekiwane, które są tak stresujące, że nie pozwalają Ci się skupić na wyznaczonym celu i zmianie.  Przykłady:  poważna choroba zdiagnozowana u Ciebie, wśród przyjaciół czy w rodzinie; śmierć kogoś bliskiego; wypadek lub utrata zdrowia; utrata pracy; konieczność przeprowadzki. Zdarzenia takie mogą być traumatyczne i oczywistym jest, że utrudniają realizację planów.

Czy coś takiego  zdarzyło się w Twoim życiu? Czy jakie zdarzenie tego typu uniemożliwiło/utrudniło Ci radzenie sobie z zaburzeniami odżywiania? Jeśli tak, zachęcamy byś pozwoliła sobie odłożyć proces zmiany – na ten moment. Doszłaś już bardzo daleko i szkoda by było to zmarnować i nie wrócić do tego w późniejszym  czasie. Zapisz poniżej swoje myśli dotyczące tego, kiedy Twoim zdaniem będzie właściwy moment by wrócić do ćwiczeń związanych ze zmianą. Daj sobie czas. Zaplanuj powrót. Załóż na przykład, że wracasz za trzy miesiące, stwórz przypomnienie o powrocie w kalendarzu.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Krok naprzód

Miałaś okazję przyjrzeć się swoim dotychczasowym postępom oraz zidentyfikować trudności, których możesz doświadczać w procesie zmiany. Teraz czas wyciągnąć, z tych przemyśleń esencję, spojrzeć na cały proces radzenia sobie z zaburzeniami odżywiania z perspektywy, z lotu ptaka. W dalszych  krokach skupimy się na zmianie negatywnych, niewspierających myśli związanych z kontrolą jedzenia, wagą oraz sylwetką. W jakim stopniu czujesz się gotowa, by podjąć ten następny krok? Zapisz swoje dotychczasowe przemyślenia i stwórz plan, dzięki któremu poczynisz kolejne kroki ku zmianie.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Podsumowanie modułu

  • Na tym etapie dobrze jest przyjrzeć dotychczasowym postępom w zmianach zachowania zanim zajmiemy się sferą poznawczą (zmian wzorów myślenia) w kolejnych modułach.
  • Pomocne jest przyjrzenie się dotychczasowym postępom w kwestii zmian zachowań dotyczących: samoobserwacji, regularności posiłków, a także radzenia sobie z napadami objadania, zachowaniami przeczyszczającym czy nadmiernymi ćwiczeniami.
  • Zidentyfikuj przeszkody na drodze do zmiany. Mogą to być: przewlekłe napady objadania/przejadanie się, obawy przed przytyciem, a także inne zdarzenia oraz czynniki zewnętrzne.
  • Zidentyfikuj trudności związane z motywacją.
  • Przygotuj się do dalszej pracy nad zmianą wzorów myślenia.

Czego się nauczyłam w tym module?

Pomyśl o tym czego się nauczyłaś w tym module, o wszystkich przydatnych informacjach, wskazówkach i pomocnych strategiach. Zapisz ważne dla Ciebie informacje poniżej, by móc się do nich odwołać w przyszłości.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Zastanów się jak możesz wykorzystać informacje, które właśnie zdobyłaś i rzeczy których się nauczyłaś. Zapisz kilka pomysłów na wykorzystanie nowych informacji.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Źródło. Tłumaczenie: Aneta Jurczyk

 

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami z pakietu A dotyczącymi zaburzeń odżywiania:

Moduł A1: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Czym są problemy z odżywianiem?
Moduł A2: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Czy jesteś gotowa na zmianę problemów z jedzeniem?
Moduł A3: Pokonaj zaburzenia odżywiania. W jaki sposób utrzymują się zaburzenia odżywania?
Moduł A4: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Monitoring myśli
Moduł A5: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Regularne spożywanie posiłków i kontrola wagi ciała
Moduł A6: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Objadanie napadowe, przeczyszczanie oraz nadmierna aktywność fizyczna
Moduł A7: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Jak radzić sobie z nastrojem?
Moduł A8: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Zasady zdrowej diety Zasady zdrowej diety
Moduł A9: Pokonaj zaburzenia odżywiania. Monitorowanie postępów i praca z przeszkodami

Udostępnij