Dostrzegaj pozytywy

Mamy skłonność do skupiania się na tych aspektach rzeczywistości, które pasują do naszego aktualnego samopoczucia. Jeżeli jesteśmy przygnębieni, skupiamy się na negatywach, co jeszcze bardziej pogarsza nasz stan. Krytyczne podejście i nienawiść do samego siebie sprawia, że kierujemy naszą uwagę na błędy i niedociągnięcia.

To tak jakbyśmy założyli okulary przeciwsłoneczne – świat, na który patrzymy jest zniekształcony i ciemny, nie dostrzegamy tego, jaki jest naprawdę. Poprzez zmianę nastawienia możemy przerwać to negatywne błędne koło. Dostrzeganie pozytywów za pomocą okularów SHARP pozwoli poprawić nasze samopoczucie.

Załóż okulary SHARP, by widzieć wyraźnie:

Set time – ustal odpowiednią porę
Hunt – poszukuj
Acknowledge – przyjmij do wiadomości
Record – zanotuj
Plan – planuj

Ustal odpowiednią porę (ang. set time)

Każdego dnia poświęć trochę czasu na dostrzeżenie pozytywów – choćby kilka minut o stałej porze. Możesz też ustawić przypomnienie w telefonie na trzy różne pory w ciągu dnia.

Poszukuj (ang. hunt)

Dostrzegaj momenty, w których idzie ci dobrze, kiedy powiesz lub zrobisz coś pozytywnego lub jeżeli ktoś zrobi coś dla ciebie lub powie coś miłego. Nie lekceważ nawet małych rzeczy. Czasem uśmiech lub powiedzenie kilku słów może mieć znaczenie.

Przyjmij do wiadomości (ang. acknowledge)

Przyjmij do wiadomości, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem – to normalne, że czasem czujemy się smutni lub rozczarowani. Zapytaj siebie czy wciąż nosisz okulary przeciwsłoneczne. Załóż okulary SHARP i zadaj sobie kilka pytań: Co zrobiłem dobrze? Co w tej sytuacji było dobrego? Czego może mnie nauczyć ta sytuacja? Co mogę zrobić lepiej następnym razem?

Zanotuj (ang. record)

Każdego dnia zapisz przynajmniej trzy pozytywne rzeczy, które się wydarzyły – możesz do tego użyć rejestru pozytywnych zdarzeń, aplikacji, notesu, stworzyć plik tekstowy na komputerze lub zapisywać to na kolorowych karteczkach, które później wrzucisz do słoika. Wracaj do tych zapisków co tydzień, co miesiąc lub na koniec roku.

Planuj (ang. plan)

Planuj następny dzień. Planuj pozytywne rzeczy. Zaplanuj zbieranie pamiątek lub rób zdjęcia i stwórz pozytywne pudełko lub album.

Tłum. Marta Dębska Źródło: www.getselfhelp.co.uk/sharp.htm

Udostępnij