marihuana

Czy marihuana uzależnia?

Stosowanie marihuany może prowadzić do rozwoju problemowego używania, znanego jako zaburzenie używania marihuany. W ciężkich przypadkach przybiera ono formę uzależnienia. Najnowsze dane sugerują, że dotyczy to 30% osób stosujących marihuanę. Osoby, które zaczynają używać marihuany przed ukończeniem 18. roku życia są cztery do siedmiu razy bardziej narażone na wystąpienie zaburzenia używania marihuany niż dorośli.

 

Zaburzenie używania marihuany

Zaburzenie używania marihuany jest często związane z objawami odstawienia, kiedy nie zażywa się narkotyku. Osoby, które regularnie stosują marihuanę często zgłaszają drażliwość, problemy z nastrojem i snem, zmniejszony apetyt, łaknienie, niepokój i/lub różne formy dyskomfortu fizycznego, które osiągają szczyt w ciągu pierwszego tygodnia od odstawienia i trwają do 2 tygodni. Zależność od marihuany występuje wtedy, gdy mózg dostosowuje się do dużych ilości substancji poprzez zmniejszenie produkcji własnych neuroprzekaźników endokannabinoidowych oraz wrażliwości na nie.

 

Używanie a nałóg

Zaburzenie używania marihuany staje się nałogiem, gdy dana osoba nie może zaprzestać stosowania narkotyku, nawet jeśli koliduje to z wieloma aspektami jej życia. Szacunki dotyczące liczby osób uzależnionych od marihuany są kontrowersyjne, po części dlatego, że w badaniach epidemiologicznych nad używaniem substancji często stosuje się zależność jako zamiennik uzależnienia, mimo że można być zależnym nie będąc uzależnionym. Badania sugerują, że w grupie osób używających marihuany z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się 9% osób, które staną się od niej zależne. Ryzyko jest jeszcze wyższe (17%) w grupie osób, które zaczęły używać marihuany będąc nastolatkami.


Zródło: https://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/marijuana/marijuana-addictive

Tłumaczenie: Katarzyna Gregorczyk

Udostępnij