Czy jestem uzależniony od marihuany? Czyli jak rozpoznać problem

Pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia jest dostrzeżenie problemu z używaniem substancji psychoaktywnych. Czasem jednak trudno być obiektywnym w ocenie nałogu u siebie czy bliskich. Aby stwierdzić czy jest się uzależnionym, należy dobrze rozumieć objawy.

Poniżej przedstawiamy dziesięć symptomów świadczących o uzależnieniu od marihuany. Jeśli dostrzegasz któreś z tych objawów u siebie albo u kogoś bliskiego możliwe, że masz do czynienia z uzależnieniem.

Tolerancja na narkotyk oraz objawy po jego odstawieniu 

Tak jak w przypadku innych substancji szkodliwych, regularne stosowanie marihuany prowadzi do uodpornienia się na jej działanie. To oznacza, że potrzebujesz coraz większych ilości danej używki, aby osiągnąć ten sam poziom odurzenia. Jeśli czujesz, że musisz zwiększać dawkę narkotyku oznacza to, że twoja tolerancja wzrasta. W przypadku, gdy występują u ciebie symptomy odstawienia bądź zwiększona tolerancja, może to oznaczać, że jesteś uzależniony/a od marihuany. Oznaki odstawienia obejmują m.in: utratę apetytu, drażliwość, problemy ze snem czy lęki.

Brak kontroli nad ilością stosowanej substancji

Na początku imprezy możesz pomyśleć: „wezmę tylko kilka buchów”, jednak kończy się to wypaleniem całego jointa. Jeśli zdarza się to regularnie, może wskazywać na uzależnienie.

Brak możliwości ograniczenia lub zaprzestania używania narkotyku

Zauważasz problem i chcesz przestać stosować marihuanę, jednak przy każdej próbie „rzucenia” okazuje się, że nie jesteś w stanie. Taki brak możliwości zaprzestania stosowania substancji może oznaczać, że potrzebujesz pomocy.

Dużo czasu spędzanego „na haju”

To w jaki sposób spędzamy nasz czas, dużo mówi o nas samych. Jeśli jego większość przeznaczasz na byciu odurzonym lub czekaniu na zmianę swojego stanu, może być to poważnym sygnałem alarmującym o nałogu.

Zmniejszona aktywność

Jeśli twój grafik pomału oczyszcza się z wszelkich fizycznych aktywności i innych źródeł przyjemności, a w zamian zostaje zastąpiony okazjami do stosowania marihuany, może to świadczyć o uzależnieniu.

Kontynuowanie stosowania substancji pomimo problemów, które powoduje 

Twoje zachowanie w pracy lub innych ważnych dla ciebie obszarach życia zmienia się na skutek nałogu. Przykładowo, dostałeś ostrzeżenie, że zostaniesz zwolniony/a, gdy spóźnisz się bądź przyjdziesz ponownie pod wpływem marihuany. Jednak pomimo to palisz ją w drodze do pracy. Przejawiasz wówczas zachowanie podobne do autosabotażu, które może wskazywać na  psychiczną zależność od tej substancji.

Stosowanie używki w celu ucieczki od problemów 

Jeśli czujesz, że jedynym sposobem, aby poradzić sobie ze złymi stopniami, problemami w pracy czy kłopotami w związku jest sięgnięcie po marihuanę, może to oznaczać, że masz do czynienia z nałogiem.

Używanie narkotyku w celu pobudzenia kreatywności, zrelaksowania się lub dobrej zabawy

Jeśli potrzebujesz marihuany, aby wzmóc swoją kreatywność lub aby się zrelaksować, możesz być od niej uzależniony. Co ciekawe, według The Office of National Drug Control Policy, substancja ta nie przyczynia się do zmniejszenia napięcia. Przeciwnie, w jednym z badań zostało wykazane, że osoby regularnie stosujące marihuanę częściej uciekają się do przemocy. 

Wybieranie związków i aktywności ze względu na to, czy będziesz mógł/mogła być „na haju”

Jeśli decydujesz, w jakim wydarzeniu wziąć udział albo z kim spędzić czas na podstawie tego, czy będziesz mieć możliwość sięgnięcia po narkotyk, możesz przejawiać zachowania wskazujące na nałóg. 

Zaniechanie codziennych obowiązków

W przypadku, gdy nie wypełniasz ważnych, codziennych obowiązków, ponieważ twój umysł jest ciągle odurzony, obok spadku motywacji być może ujawniasz psychiczne uzależnienie od marihuany.

Tłumaczenie: Weronika Gajda

https://thecanyonmalibu.com/blog/10-signs-of-marijuana-addiction/
Udostępnij