Ilustracja

Jak budować pewność siebie? Przygotuj się na sukces

Od pewnego siebie doktora, na którego poradzie polegamy, po charyzmatyczną pewność siebie inspirującego mówcy – pewni siebie ludzie posiadają cechy, które wszyscy podziwiają. Pewność siebie jest niezwykle ważna w niemal każdym aspekcie naszego życia, mimo to tak wielu ludzi ma trudności z jej odnalezieniem. Niestety może być to podstępny cykl: osoby, którym brak pewności siebie mogą mieć problem z osiąganiem sukcesu.

Generalnie ludzie niechętnie wspierają projekt zaproponowany przez kogoś zdenerwowanego, nieudolnego i przesadnie przepraszającego. Możesz natomiast dać przekonać się komuś, kto mówi wyraźnie, trzyma głowę wysoko, pewnie odpowiada na pytania oraz bez wahania przyznaje się, że czegoś nie wie. Ludzie pewni siebie wzniecają pewność siebie w innych: publiczności, rówieśnikach, szefach, klientach oraz przyjaciołach. Gromadzenie pewności siebie innych osób jest jednym z kluczowych sposobów, w który pewna siebie osoba osiąga sukces. Dobrą wiadomością jest to, że pewności siebie można się nauczyć i ją budować. I niezależnie od tego czy pracujesz nad własną pewnością siebie, czy też pomagasz ją tworzyć innym ludziom, jest to warte wysiłku!

 

Jak bardzo pewny siebie jesteś w oczach innych?

Twój poziom poczucia pewności siebie może przejawiać się na różne sposoby: poprzez twoje zachowanie, mowę ciała, sposób mówienia, to, co mówisz itd. Porównaj poniższe zestawienie powszechnych zachowań osób pewnych siebie z zachowaniami powiązanymi z niskim poczuciem pewności siebie. Które myśli i działania rozpoznajesz u siebie i ludziach cię otaczających?

Zachowania powiązane z wysoką pewnością siebie Zachowania powiązane z niską pewnością siebie
Robienie tego, co uważasz za słuszne, nawet gdy inni drwią z ciebie lub krytykują cię za to. Zarządzanie zachowaniem w oparciu o to, co inni mogą pomyśleć.
Bycie chętnym do podejmowania ryzyka oraz większego poświęcenia, aby osiągnąć więcej. Pozostawanie w strefie komfortu, obawianie się porażki oraz unikanie ryzyka.
Przyznawanie się do błędów i wyciąganie z nich wniosków. Usilne staranie się, by ukryć błędy oraz silna nadzieja, że uda się naprawić błąd zanim ktoś go zauważy.
Oczekiwanie, że inni pogratulują ci sukcesu. Wychwalanie własnych zalet i osiągnięć tak często jak to możliwe.
Przyjmowanie komplementów z wdzięcznością. „Dzięki. Naprawdę ciężko pracowałem nad tym prospektem. Cieszę się, że dostrzegłeś mój wysiłek”. Bezceremonialne odpieranie komplementów. „O, ten prospekt to nic takiego; każdy by go wykonał”.

Jak widzisz w powyższych przykładach, niskie poczucie pewności siebie może być auto-destrukcyjne i często przejawia się w postaci negatywizmu. Osoby pewne siebie są z reguły bardziej pozytywnie nastawione – wierzą w siebie i własne zdolności oraz w to, że życie pełnią życia jest możliwe.

 

Czym jest pewność siebie?

Na pewność siebie składają się dwa główne komponenty: poczucie skuteczności własnych działań i poczucie własnej wartości.

Poczucie skuteczności własnych działań nabywamy, gdy widzimy, iż jesteśmy w stanie (oraz inni ludzie do nas podobni) doskonalić pewne umiejętności oraz osiągać cele mające znaczenie w danej dziedzinie. Jest to pewność, że gdy uczymy się i pracujemy ciężko nad określoną dziedziną, odniesiemy w niej sukces; jest to też ten typ pewności, który powoduje, że ludzie podejmują wyzwania i nie poddają się w obliczu trudności.

Zazębia się to z ideą poczucia własnej wartości, które jest bardziej globalnym odczuciem, iż jesteśmy w stanie radzić sobie z tym, co dzieje się w naszym życiu i że mamy prawo do bycia szczęśliwym. Częściowo pochodzi ono z poczucia, że ludzie, którzy nas otaczają, popierają nas. Bierze się ono także z poczucia, iż postępujemy godnie, jesteśmy kompetentni w tym, co robimy i możemy osiągać sukcesy, jeśli się na tym skupimy. Niektórzy ludzie sądzą, że pewność siebie można budować za pomocą afirmacji oraz pozytywnego myślenia. Wierzymy, iż jest w tym trochę prawdy, ale uważamy, że równie ważne jest wyznaczanie i osiąganie celów, czyli budowanie kompetencji. Bez kompetencji leżących u podstaw pewności siebie, mamy jedynie płytkie i nadmierne poczucie pewności siebie, które owocuje w problemy, nerwy i porażki.

 

Budowanie pewności siebie

Jak więc budować zbalansowane poczucie pewności siebie ugruntowane  solidnym uznaniem rzeczywistości?

Złą wiadomością jest to, iż nie istnieje żadna błyskawiczna metoda naprawcza ani szybkie rozwiązanie. Dobrą wiadomością zaś jest fakt, iż nabieranie pewności siebie jest łatwo osiągalne, jeśli tylko dysponujesz determinacją i skoncentrujesz się na procesie. A co jeszcze lepsze, to, co zrobisz, by stworzyć poczucie pewności siebie, przyniesie jednocześnie sukces – ponieważ przede wszystkim twoja pewność będzie pochodziła z realnych, solidnych osiągnięć. Nikt ci tego nie odbierze!

Poniżej znajdują się trzy kroki, które pomogą ci rozwinąć poczucie pewności siebie – w odniesieniu do każdego z nich zastosowaliśmy metaforę podróży: przygotowywanie, wyruszanie oraz zmierzanie do sukcesu.

Krok 1: Przygotowywanie do podróży

Pierwszy krok obejmuje przygotowywania do podróży w kierunku pewności siebie. Rozważ szczegółowo, gdzie obecnie się znajdujesz, pomyśl o tym, dokąd chcesz dojść, odpowiednio nastrój się na podróż oraz zaangażuj się w jej rozpoczęcie oraz kontynuowanie. Podczas przygotowywania się do podróży, wykonaj poniższe czynności:

Popatrz na to, co już osiągnąłeś

Pomyśl o swoim dotychczasowym życiu i sporządź listę swoich 10 największych osiągnięć w tzw. Rejestrze Osiągnięć. Być może uzyskałeś najlepszy wynik na jakimś ważnym teście lub egzaminie, odgrywałeś kluczową rolę w jakimś zespole, osiągnąłeś najlepsze wyniki sprzedażowe w jakimś okresie, zrobiłeś coś, co przyniosło znacząco pozytywną zmianę w czyimś  życiu lub wykonałeś projekt, który wiele znaczył dla firmy. Umieść to wszystko na liście, na którą często będziesz mógł spoglądać. Następnie każdego tygodnia spędź 5 minut ciesząc się z sukcesów, które stały się twoim udziałem.

Pomyśl o swoich mocnych stronach

Zastanów się kim jesteś i w jakim miejscu swojego życia się znajdujesz. Patrząc na Rejestr Osiągnięć oraz myśląc o swoim dotychczasowym życiu, pomyśl co według twoich przyjaciół stanowi twoje mocne, a co słabe strony. Biorąc je pod uwagę, zastanów się nad szansami oraz zagrożeniami, którym stawiasz czoła. Upewnij się, że spędzasz 5 minut ciesząc się swoimi mocnymi stronami.

Pomyśl o tym, co jest dla ciebie ważne oraz dokąd chcesz dotrzeć

Następnie pomyśl o rzeczach, które są dla ciebie naprawdę ważne i o tym, co chcesz w swoim życiu osiągnąć. Wyznaczanie i osiąganie celów stanowi kluczową rolę w budowaniu prawdziwej pewności siebie. Proces wyznaczania celów posłuży później jako miernik sukcesu, czyli skuteczności w osiąganiu tych celów. Wyznacz cele, które wykorzystują twoje mocne strony, nie angażują zbyt mocno twoich słabych stron, realizują szanse, które masz oraz pozostawiają pod kontrolą możliwe zagrożenia. Mając wyznaczone życiowe cele, określ pierwszy krok do osiągnięcia każdego z nich. Upewnij się, że kroki te są małe – być może takie, które nie wymagają więcej niż godzinę na ich realizację.

Zacznij zarządzać swoim umysłem

Na tym etapie potrzebujesz zacząć zarządzać swoim umysłem. Naucz się zwalczać negatywny dialog wewnętrzny, który może zniweczyć twoją pewność siebie. Sięgnij do artykułu o racjonalnym pozytywnym myśleniu, aby dowiedzieć się więcej. Dalsze przydatne informacje możesz znaleźć w artykule o wyobraźni, który pomoże ci nauczyć się jak wykorzystywać i tworzyć silne mentalne obrazy tego, co będziesz czuł i czego będziesz doświadczał, gdy osiągniesz już swój główny cel – pozwala to wykształcić poczucie, iż nawet główne cele wydają się osiągalne!

Następnie zaangażuj się w osiąganie sukcesu!

Końcowym etapem przygotowań do podróży jest złożenie sobie wyraźnej i jednoznacznej obietnicy, iż jesteś absolutnie zaangażowany w podróż, zamierzasz się jej poświęcić oraz uczynić wszystko, co w twojej mocy, aby osiągnąć jej cel. Jeśli na tym etapie poczujesz nachodzące cię wątpliwości, zapisz je oraz przyjrzyj im się spokojnie i racjonalnie. Jeśli rozpłyną się po wnikliwej analizie, to wspaniale. Jeśli jednak powstały na bazie prawdziwego ryzyka, upewnij się, że ustanowiłeś odpowiednie pośrednie cele, aby właściwie poradzić sobie z danym problemem. By dowiedzieć się więcej o ocenie i zarządzaniu ryzykiem, które napotykasz, przeczytaj artykuł „Analiza i zarządzanie ryzykiem”. Tak czy owak jednak złóż obietnicę!

Wskazówka:

W pewności siebie chodzi o równowagę. Z jednaj strony znajdują się ludzie z niskim poczuciem pewności siebie, z drugiej zaś ci, którzy pewności siebie mają w nadmiarze. Jeśli jesteś mało pewny siebie, unikasz podejmowania ryzyka i wyzwań i być może nawet nie próbujesz ich podjąć. Jeśli zaś jesteś zbyt pewny siebie, możesz podejmować zbyt duże ryzyko i wyzwania, które wykraczają ponad twoje możliwości, a w konsekwencji – odnieść spektakularną porażkę. Być może też twój optymizm jest na tyle duży, iż nie starasz się nawet wystarczająco ciężko, by osiągnąć sukces. Właściwe podejście do wyzwań jest kwestią posiadania właściwej ilości pewności siebie, która posiada swoje korzenie w rzeczywistości i jest poparta prawdziwymi umiejętnościami. Z właściwą ilością pewności siebie podejmiesz uzasadnione ryzyko, przetestujesz swoje możliwości (ale nie ponad miarę)  i naprawdę się postarasz. Jak zatem pewny siebie jesteś?

Krok 2: Wyruszanie w podróż

To punkt, w którym powoli zaczynasz poruszać się w kierunku swojego celu. Postępując właściwie i zaczynając od małych wyzwań i zwycięstw, umieścisz się na ścieżce prowadzącej do sukcesu oraz zaczniesz budować pewność siebie, która przychodzi wraz z nim.

Rozwijaj wiedzę, której potrzebujesz, by osiągnąć sukces

Analizując swoje cele, określ umiejętności konieczne do ich osiągnięcia. Następnie zastanów się, jak możesz pewnie i dobrze nabyć te umiejętności. Nie gódź się na fragmentaryczne i jedynie „niezłe” rozwiązania – poszukaj rozwiązania, programu lub kursu, który w pełni wyposaży cię w to, co potrzeba, być osiągnął założony cel – najlepiej, jeśli otrzymasz również certyfikat lub potwierdzenie kwalifikacji, z których mógłbyś być dumny.

Skup się na podstawach

Gdy dopiero zaczynasz, nie próbuj robić niczego sprytnego czy wyszukanego. I nie staraj się też osiągnąć perfekcji – po prostu ciesz się robieniem niewielkich rzeczy dobrze i z powodzeniem.

Ustanawiaj małe cele i osiągaj je

Zacząwszy od wyznaczenia niewielkich celów w kroku 1, wykształć nawyk ustanawiania ich, osiągania oraz świętowania tego faktu. Na tym etapie nie określaj celów, które stanowiłyby zbyt duże wyzwanie, po prostu nabierz nawyku ich osiągania i świętowania. I krok po kroku zacznij gromadzić sukcesy!

Wciąż zarządzaj swoim umysłem

Kontynuuj pozytywne myślenie, celebrowanie oraz cieszenie się sukcesami. Staraj się też, by mentalny obraz sukcesu nadal był silny. Możesz zastosować technikę Mapowania Skarbu, aby dodatkowo umocnić swoje wizualizacje! Z drugiej też strony naucz się radzić sobie z porażką. Zaakceptuj fakt, że błędy zdarzają się i są naturalne, gdy próbujesz czegoś nowego.  Gdy zaczniesz traktować błędy i pomyłki jako część procesu uczenia się, będziesz w stanie spojrzeć na nie w bardziej pozytywnym świetle. W końcu wiele prawdy jest w powiedzeniu „co nas nie zabije, to nas wzmocni”!

Krok 3: Przyspieszanie w drodze do sukcesu

Do tego momentu poczujesz, że twoje poczucie pewności siebie wzrosło. Ukończyłeś niektóre z kursów, które zacząłeś w kroku 2 oraz masz mnóstwo sukcesów do uczczenia. Teraz jest czas, byś podjął trudniejsze wyzwania. Wyznacz trochę większe cele. Zwiększ też poziom swojego zaangażowania i poświęcenia w ich realizację. Rozwijaj umiejętności, które przetestowałeś już w nowych, ale blisko powiązanych obszarach.

Wskazówka 1:

Stąpaj twardo po ziemi – jest to bowiem moment, gdzie ludzie często mają tendencję, by być nadmiernie pewnymi siebie oraz podejmować wyzwania przekraczające ich możliwości. I upewnij się, iż nie zaczniesz cieszyć się sprytem i inteligencją jedynie dla pustej satysfakcji.

Wskazówka 2:

Dopóki podejmujesz wyzwania na granicy swoich możliwości, ale nieprzekraczające ich zbytnio, dostrzeżesz, że twoje poczucie pewności siebie szybko się rozwija. Co więcej, to poczucie pewności siebie jest w pełni zasłużone -wykonałeś bowiem bardzo wiele pracy – ciężkiej, ale koniecznej do osiągnięcia sukcesu! Wyznaczanie celów jest prawdopodobnie najważniejszą umiejętnością, którą musisz nabyć, aby rozwinąć poczucie pewności siebie.

 

Punkty kluczowe

Poczucie pewności siebie jest niezwykle ważne w niemal każdym aspekcie naszego życia, a osoby, którym jej brakuje borykają się z trudnościami, aby osiągnąć sukces. Na poczucie pewności siebie składają się dwa główne czynniki: poczucie skuteczności własnych działań i poczucie własnej wartości. Możesz ją rozwinąć za pomocą poniższych trzech kroków:

  1. Przygotowywanie do podróży
  2. Wyruszanie w podróż
  3. Przyspieszanie w drodze do sukcesu

Wyznaczanie celów jest prawdopodobnie najważniejszą umiejętnością, którą musisz nabyć, aby rozwinąć poczucie pewności siebie.

 

Tłumaczenie: Joanna Romanowska

Źródło: https://www.mindtools.com/selfconf.html

 

 

 

Udostępnij