ADHD – czym jest?

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest zaburzeniem, które wpływa na zdolność osoby do skupienia się i kontrolowania impulsywnych zachowań. Jak wskazuje nazwa, objawy ADHD są podzielone na dwie kategorie: nieuwaga i nadpobudliwość/ impulsywność.

Uwaga: Okazjonalnie każdy doświadczy objawów podobnych do tych w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Wszyscy zapominamy pewnych rzeczy, a praca czasami jest zwyczajnie nudna. To normalne. Kiedy fachowiec zdiagnozuje ADHD, musi on także wziąć pod uwagę intensywność, częstotliwość i konsekwencje symptomów.

 

Jak naprawdę wygląda ADHD?

W dzieciństwie, ADHD może być błędnie zinterpretowane jako celowe “złe” zachowanie. Dzieci z tym zaburzeniem borykają się z uwagami w szkole i często wpadają w tarapaty za rozmawianie lub wstawanie z krzeseł. Często nawet rówieśnicy są sfrustrowani tymi zachowaniami, co może prowadzić do izolacji.

W okresie dorosłym, ADHD może zniszczyć kariery, związki i poczucie własnej wartości. Objawy nieuwagi mogą prowadzić do zapominania obowiązków, kiepskiej organizacji i problemów z ukończeniem zadań. Symptomy nadpobudliwości przejawiają się jako poszukiwanie emocji, ogromna potrzeba stymulacji oraz impulsywne podejmowanie decyzji.

 

Podłoże biologiczne

Niektórzy ludzie niesłusznie wierzą, że ADHD jest wymyślone, aby służyć jako wymówka dla niewłaściwego zachowania. Wiemy jednakże, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ma bardzo realne podłoże biologiczne. Przykładowo, mózgi osób z tym zaburzeniem są strukturalnie odmienne, jest to najbardziej zauważalne w obszarze odpowiedzialnym za kontrolowanie impulsów.

Wiemy że geny także odgrywają pewną rolę: osoba jest o wiele bardziej podatna na rozwinięcie się ADHD, jeśli rodzice mają to zaburzenie. Pewne czynniki środowiskowe także odgrywają rolę, ale w mniejszym stopniu, niż dziedziczenie.

 

Leczenie

Chociaż na ADHD nie ma lekarstwa, zarówno dzieci jak i dorośli mogą nauczyć się radzić sobie z objawami za pomocą leków i psychoterapii. Dodatkowo, niektóre dzieci po prostu z czasem wyrastają z zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

 

Psychoterapia

Terapia ADHD zazwyczaj koncentruje się na zidentyfikowaniu mocnych i słabych stron, budowaniu umiejętności i nauce sposobów redukowania intensywności objawów. Praca  z terapeutą może być nieoceniona w nauce indywidualnych umiejętności radzenia sobie.

 

Leki

Chociaż leki nie mogą uleczyć ADHD,  skuteczna terapia może pomóc, zarówno dzieciom, jak i dorosłym w radzeniu sobie z objawami. Najpowszechniejszym lekiem są stymulanty.

 

Tłum. Zofia Wantuch, źródło: TherapistAid.com

Udostępnij